makaleler

FLEKSO ve TIFDRUK Ambalaj BASKI SISTEMINDE,
BASKI ÖNCESİ HAZIRLIK SORUNLARI, KISMI ÇÖZÜMLER

Flekso baskı sisteminden kaynaklanan ve kullanılan malzemenin kauçuk klişe olması sebebiyle, kendi nokta kazançları sonucu bu küçük değerler, ofsette görünmeyen bu değerler Flekso sisteminde gün yüzüne çıkıyor ve sonucu olumsuz etkiliyor. Bunun çözümü, illustrator'ın küsartlı renklere izin vermemesi ve önüne geçilmesi. Ama preferences ve diğer yerlerde bu durumu engelleyen bir seçenek bulunmamakta. Swatches paletinde listelenen yüzlerce renk tonu içined tek tek açarak bu değişikliği yapmak önemli bir zaman kaybı, hele bu renkler GLOBAL değilse durum daha da çıkılmaz oluyor. 

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen TıklayınAMBALAJ DÜNYASI
Ambalaj ile ilgilenmeye başladığımdan bu güne en iyi öğrendiğim şeyin sonsuz, bitmeyen derin araştırmalara ihtiyaç olduğu, bu konularla ilgilenenlerin araştırmacı özelliklerinin mutlaka olması gerektiğine inanıyorum. Bu araştırma ne olabilir derseniz, sektör içinde bulunan kişinin pozisyonuna göre değişir. Teknik açıdan ambalaj üretim teknikleri ve bu üretim tekniğinde tesisin sahip olduğu yazılım ve donanımın bugünkü gelişen teknolojideki hızları verimlilikleri sanırım birincil sorunu. Bu konunun neler olabileceği onlara bırakalım.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın100 SORUDA AMBALAJ
Burada sözü geçen 100 soru, düşünce aşamasından tüketime kadar, ambalajın planlanmasın da çıkabilecek muhtemel problemleri hatırlatmak maksadıyla hazırlanmıştır. Tüm ürünlerde ve her alanda uygulanmalı diye bir kural yoktur. Fakat profesyonel bir tasarımcı bu maddeleri dikkate alması gerektiğini bilir.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen TıklayınANKARA GRAFİK TASARIM GÜNLERİNDE KONUŞMA
Bu konuda sizlere çok klasik gelebilecek bazı düşüncelerim ve her gün bunları yaşıyorum ve sizlerin aracılığıylada tekrarlamak istiyorum. Masaüstü yayıncılık ve içinde bulunduğumuz endüstri farklı ihtiyaç ve gereksinimlerle sürekli gelişiyor. Tasarımcılardan beklentiler sürekli artıyor. Yazılımların gelişmesi bu beklentileri tetikleyen faktörlerden biri olarak görüyorum. Bu ihtiyaçları, talebleri kontrol etmek sanırım pek mümkün değil. Bilgi kaynaklarını kullanmak ve tüketmek bu noktada önemini artıyor.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen TıklayınGRAFİKER OLMAK
Gazete’lerin sarı sayfalarında rastladığımız eleman ilanlarında “Grafiker, Macintosh Operatörü Aranıyor” ilanları sıklaştı. Bu talep sektörün nitelikli grafik tasarımcı açığının olmasının yanında, bu alanda oldukça fazlalaşan 60-100 saatlik eğitimler sonrasında özel eğitim kuruluşlarından sertifikalarını alan, kursiyerlerin kendilerine Grafik Tasarımcı ünvanıyla piyasaya çıkıp bıraktığı kötü intibalar yüzünden işverinin sık sık elaman değiştirmesiyle sonuçlanmıştır. Kursiyerler profesyonel iş hayatıyla karşılaşır karşılaşmaz ciddi bir moral bozukluğuyla karşılaşıyorlar.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen TıklayınROTA GRAVÜR
Rotogravür baskı teknolojisinde bir tarafta müşterisinin belirlemiş olduğu dizaynların hazırlanma ve yazılıma aktarılma süreci yaşanırken diğer tarafta da işlenmenin gerçekleşmesi için silindir hazırlama süreci yaşanır. Çünkü baskının istenilen kalitede ve güzellikte olması tamamen çok iyi hazırlanan bu iki tarafın buluşmasına bağlıdır.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
AMBALAJ'DA KAZANÇ
Kamuoyunda yaygın kanıdır; her meslek parasal anlamda kazanç getirdiği sürece değer ifade eder. Dahası mesleğin itibari değeri dahi bu ölçüye indirgenir.”Öğretmenlik kutsal bir meslek ama parası az” denir. Hatta bir TV dizisinde “Ressamlar çatlaktır ve züğürt olur kız mız veremem” ifadeleri açıkça kullanılmıştır. Hiç unutmam eskiden ailem bile bana “Doktor, mühendis ol grafiker olup da aç mı gezeceksin” şeklinde belki kendilerince “haklı” olarak telkinde bulunmuşlardır. Aynı endişelerin benim dışımda birçok meslektaşım için de geçerli olduğuna kuşku duymuyorum.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
AMBALAJLAR GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
Bu fuarlara katılırken, özellikle Gıda Fuarını bir tasarımcı olarak farklı bir gözle inceliyorum. Özellikle Anadolu’da bulunan ve ihracat yapan markaların ürünlerini, ambalajlarını yakından inceleme fırsatı buluyorum. Bir markanın neredeyse tüm ürün gam’larını bir arada görmek, bu açık sergi içinde ürünleriyle birlikte ambalajların tasarımlarını incelemek, fikir edinmek benim için önemli ve değerli oluyor.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
TASARIM DA YARATICILIK
Tasarım da “ne için bu çalışmayı yapıyoruz” sorusu hareketlerimizi yönlendiren başlıca çıkış noktasıdır. Yapılan çalışmanın tasarım olabilmesi için işlevsellik yükümlülüğünü taşıması gerekir. Aksi takdirde yapılan çalışma başka bir şey olur. Bir tasarımcı elde edeceği sonucu önceden saptamış olmayabilir. Duygu ve sezgileriyle yola çıkar. Kullandığı mazlemeler ve yaratma esnasında yeniden oluşan fiirler, duygular sonucu yönlendirilebilir. Çoğu kez varılacak sonuç önceden saptanmış değil gibidir. Tasarım yapmakla sanat eseri yaratmak arasında az çok bir bağlantı vardır. Tasarım yapılırken her ne kadar koşullu amaçlı bir durumla yola çıkılıyorsa da bütün bu koşullarla beraber tasarım yapan kişinin kendini özgür hissetmesi nesnelere, malzemelere hükmederek yeniden şekillendirilmesi gerekir. Bu yönüyle onu biraz da sanatçı bir kişilik olarak görürüz. Sanatçı eserini yaratırken doğadan yola çıkar. Önce doğanın özüne iner. Bunun için esaslı bir ayıklamaya gider ve eksiklikleri de kendisi tamamlar.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
TEMEL TASARIM ELEMANLARI
Görme alışkanlğını geliştirme yollarından biri de nesnelere: onları biçimlendiren temel yönler açısından bakmaktır. Ayakta duran bir figüre yalnız dikey bir çizgi olarak bakar, bir sütun, bir ağacı aynı şekilde tespit ederiz. Çizgiyi bu tarzda tespit ettiğimiz zaman, nasıl ok işareti bizi belli bir yönde harekete zorlayan bir sembolse, nesnelerin de öylece sembolünü yapmış oluruz. Bir nesneyi ana çizgileriyle göstermek, gerçekte birbirinden başka olan öteki nesnelerin aralarında bağıntı kurmaya yarar. Ağaç, sütun, ayakta duran inskan figürü dikey oluşları yüzünden zihnimizde birbiriyle bağlarız.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
RENKLER
Odalarımızdaki mobilyaları değiştirmeyi planladığımızda ilk düşündüğümüz hangi renkleri yanyana koymalıyımdır. Seçim yapmak için baktığımız katalogtaki ince şeritler halindeki örneklerin büyük yüzeylere uygulandğıından nasıl duracağı en büyük problemdir. Büyük, küçük, dar ya da geniş yüzeylerde her rengi etkisi başka başkadır. 4–5 m2 büyüklüğündeki bir kare üzerindeki mavinin etkisi başkadır, küçük bir pulun üzerindeki mavinin etkisi başkadır

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
RENKLERİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ
Bir renkli yüzeye baktığımız zaman fiziki yönden etkileniriz. Açık ve sıcak renkler daha kuvvetli etkileyicidirler. Koyu kırımızı dikkati çeker ve tahrik eder, parlak limon sarısına uzun süre bakamayız. Uzun süre baktığımızda huzursuz olur ve dinlenmek için mavi yada yeşili ararız.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
RİTM
Grafik çalışmalarda yazı ve resim, yazı ve fotoğraf, bütünlüğüne ulaşabilmek için, kullanılan fotoğraftaki benzer yuvarlaklardan ya da zikzaklardan yazının kompozisyonunun da da benzerlikler olmasına ve bunların bir yön dahilinde yerleştirilmesine önem vermiştir. Bu eşdeğer elemanlar bir sıra oluştururlar. Bu sırada birbirleriyle ilişki ve bağlantıları önemlidir.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
AMBLEM VE MARKA
Futbolcular ve jokeyler bir bakışta kolayca diğerlerinden ayırdedilebilecekleri şekilde ve renklerde giyinirler. Bayraklar ve flamalarda aynı sebeple dizayn edilirler. Farklı şirketler ve ürünler için de artık grafikerler tarafından yeni amblemler ve semboller yaratılmaktadır. Bu semboller (amblemler) anlamlarını hiçbir kelimeye ihtiyaç duymadan anlatabilmektedirler.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
POSTER TASARIMI
Herhangi birisi sizden bir poster yapmanızı istiyor. Yapılması istenen posterle ilgili olarak gerkeli bilgileri bir kağıda yazın. Bundan hareketle bir eskiz hazırlamalısınız. Bu eskizde etkin görsel öğelerin yanısıra vermek istediğiniz mesaj da açıkça yer almalıdır. İyi poster yapımını dikkatlice planlamak zaman alacaktır. İlk olarak yerleştirilecek resim, şekil ve yazıların nereye ve hangi ölçülerde yerleştirileceği iyice düşünülmelidir. Sonra bu yazılar ve kelimeler kullanılan resimler ve şekillerle uyum sağlayacak şekilde seçilmeli ve kompoze edilmelidir.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın
INDESIGN VE GELECEK
Bu süreç içinde bir çok tasarımcının InDesign ve getirdikleriyle ilgili sorusu olduğunu, halen kullanımında belirsizliklerin düşüncelerini meşgul ettiğini gördüm. Süreç ne yazık ki yavaş ilerlemiyor ve Adobe’de günün taleplerini karşılamak, sektörü biçimlendirmek adına yeni ürünler üretiyor. iPad benzeri ürünlerin gelişmesiyle bu teknolojik oyuncaklar için içeriklerin nasıl hazırlanacağı üzerine özel yazılımlar yayınladı. Aynı dönemde Quark 9. sürümünü çıkarmış ve dijital yayıncılık araçlarını kullanıcının hizmetine sunmuşken, Adobe CS5.5 sürümüyle yarışda var olduğunu gösterdi.

Makalenin Devamını Okumak İçin
Lütfen Tıklayın