Ambalaj Dünyası

Amabalaj ile ilgilenen tasarımcılar, teknik uzmanlar, içinde bulundukları bu konunun derinligi içinde bu sektöre girmeden önce ne düşünüyorlardı acaba. Bu konuya kendi bakış açımdan değerlendirmek istiyorum.

Ambalaj ile ilgilenmeye başladığımdan bu güne en iyi öğrendiğim şeyin sonsuz, bitmeyen derin araştırmalara ihtiyaç olduğu, bu konularla ilgilenenlerin araştırmacı özelliklerinin mutlaka olması gerektiğine inanıyorum. Bu araştırma ne olabilir derseniz, sektör içinde bulunan kişinin pozisyonuna göre değişir. Teknik açıdan ambalaj üretim teknikleri ve bu üretim tekniğinde tesisin sahip olduğu yazılım ve donanımın bugünkü gelişen teknolojideki hızları verimlilikleri sanırım birincil sorunu. Bu konunun neler olabileceği onlara bırakalım.

Tasarımcılar için neler olabilir, ambalaj üretim tekinkeleride ki gelişmeler, baskı kaliteleri, renk kullanım sayıları, ambalajda tasarım detaylarının üretim aşamasındaki kolaylıkları, ambalaj üretim malzemelerinin tasarım sürecine etkileri ve bu konudaki gelişmeler, form ve grafik tasarım açısından ambalaj örnekleri ve bu konudaki yeni yaklaşımlar.

Ambalaj ile ilgilenmeye başladıktan sonra işin grafik tasarım süreciyle bitmediğini, tasarım öncesi ve son teşhire kadar onlarca ara sürecinin bir ahenk, bütünlük, bir birini tamamlayan bir sıralama da kurulmasının önemi. Ülkemizde eksikliğini gördügüm önemli konulardan biri, ambalajların üzerinde üretici firmanın kurumsal etkisini hissedememek, görememek ve bu konuda yapılan önemli hatalar.

Bazı meşrubat içeceği üreten markalar bu konuda gün geçtikçe iyileştirme ve düzeltmelere gidiyorlar. Bir ana markanın alt ürünlerinde aralarındaki sınıflandırma ve özellikleri hissedebildiğimiz grafik uygulamalarına rastlanıyor. Özellikle gıda ambalajlarında (içecek, cips, bisküvi, şekerleme vb.) teşhir aşaması, müşteriyle buluşma, bu konuda devreye giren "Pazarlama İletişimi" kendi içinde ayrı bir dünyaya ve öneme sahip. Ambalaj Tasarımcısı olarak bu konuda uzman olmamız beklenemez ama genel duyarlılıklarımız, fikrimiz, genel kültürümüz bu konular hakkında bir temele sahip olmalı. Fırsat buldukça da bu konular hakkında kendimizi geliştirmeliyiz.

Bir ekibe her zaman ihtiyaç var. Bu ekibi müşteri mi kurar, siz mi kurarsınız ülkemizde bu konu oldukça karışık yürüyor. Ambalaj ile ilgilenen öğrenci arkadaşlarımız, meslektaşlarımızın internet gibi bir nimetin, hazinenin varlığından haberleri olup olmadığını bazen emin olamıyorum. Aradıklarının hemen karşılarına çıkmasını, çaba sarfetmeden bilgeye bir reçete misali ulaşmak istiyorlar.

Ceyhun Akgün
Masaüstü Yayıncılık Eğitmeni ve Danışmanı
ceyhun@adobebilgi.com
www.adobebilgi.com

Bu makale tümüyle hiç bir yer yayında, sitede paylaşılamaz. Sadece link verilerek konu başlığı, ilk iki paragraf alıntı yapılarak bu siteye yönlendirilmesine izin verilmektedir. Tüm telif hakları Ceyhun Akgün’e aittir.