InDesign ve Gelecek?
Bir önceki yazımda kimler InDesign kullanıyor diye bir soru sormuştum. Son iki sayı arasında bazı forum ve sosyal medya içinde tartışmalar da kullanıcılar arasında önemli bir oranda kafa karışıklığının olduğu bir kez daha gördüm. Sürecinin dinamikliği karşısında bugün için anlamını yitirmiş araçlara bağlı kalmanın hiç bir faydası yok.

Bu süreç içinde bir çok tasarımcının InDesign ve getirdikleriyle ilgili sorusu olduğunu, halen kullanımında belirsizliklerin düşüncelerini meşgul ettiğini gördüm. Süreç ne yazık ki yavaş ilerlemiyor ve Adobe’de günün taleplerini karşılamak, sektörü biçimlendirmek adına yeni ürünler üretiyor. iPad benzeri ürünlerin gelişmesiyle bu teknolojik oyuncaklar için içeriklerin nasıl hazırlanacağı üzerine özel yazılımlar yayınladı. Aynı dönemde Quark 9. sürümünü çıkarmış ve dijital yayıncılık araçlarını kullanıcının hizmetine sunmuşken, Adobe CS5.5 sürümüyle yarışda var olduğunu gösterdi.

InDesign CS5.5’da Neler Yeni?
CS5.5 özelliklerinin hemen hemen hepsi dijital yayıncılık ile ilgili yenilikler. Bu yenilikleri test etmek için Adobe Content Viewer ve Adobe Dijital Editions’a ihtiyacınız var. Dijital medya için üretilenleri Content Viewer’da test ederek ön izlemesini yapabilirsiniz.

Adobe CS5.5 ile sürüm yenileme politikalarında bir değişim söz konusu. Adobe yazılım güncellemesine daha sık başvurarak yenilikleri, güncellemeleri Software Update şeklinde yapacak. Ara sürümler ve tam sürümlerin güncelleme tarihlerinde daha geniş bir zaman dilimine yayılması söz konusu.

Başlıca öne çıkan yenilikler
• Dijital Publishing Suit ile entegrasyon
• Overlay Creator
• Anchored Object
• Articles Paneli
• Object Export Options
• Yazıya Link vermek (Place and Link Stroy)
• Epub ve HTML için Tag’ları düzenleme
• E Pub Üretimleri ve Export

Overlay Creator
InDesign içine dahil edilen Overlay Creator ile Dijital Yayıncılık süreçlerinde, sayfanızda hazırladığınız interaktif özellikleri tanımlamak, belgeniz içinde hazır olan öğelerin özelliklerinden neler üretebileceğiniz konusunda size seçenek sunarak yönlendiriyor.

Genel Özellikleri
Hyperlink: Çalışmanızda bir web adresi, url varsa ve bunu Hyperlinks paneli ile tanımlamış iseniz Overlay Creator panelinin uygun olan ilgili bölümleri aktif olur. Burada önemli olan nokta, bir metin olsa dahi, ayrı bir yazı alanında obje niteliğinde olması gerektiği. Normal bir metin içinde bir kelimeye Hyperlinks verilebilir ama Overlay Creator bunu tanımıyor. Ayrı bir obje olduğunda tanıyor.

Slideshow: Özellikle Object States paneli ile yapılmış bir kurgu söz konusu olduğunda bu bölüm aktif olmaktadır. Object States slideshow özelliğinin yanında, dijital medya da sıklıkla kullanılan, tanıtılan bir ürünün alternatif renk ve modellerinin seçenekli olarak sunulması, kullanıcının istediğine tıklayarak alternatifleri inceleme olanağı sağlayan özelliğin yapımında kullanılıyor.

360 Viewer: Özel bir tripod ile bir ürünün etrafında 360 derecelik dönüşleriyle seri fotoğraflar çekildikten sonra, özel bir yazılımla bu kareler web sitelerinde kullanıcının hizmetine sunuluyor. Dijital medya ayağında ise çekilen fotoğrafların bulunduğu klasörü Overlay Creator ile tanıtmak ve tercih seçeneklerini seçmeniz yeterli olacaktır. Oldukça ilgi çeken bu özellik hakkında örneklerin bulunduğu http://www.3drev.com/catalog.html bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Audio: Çalışmanızda ve yayınınızda kullanmak üzere MP3 formatlı dosyaları çekerek, kullanabilir ve yönetebilirsiniz. Loop özelliği şuan için yoktur. Sesi button’lar sayesinde durdurma, devam ettirme vb. özellikleriyle yönetme imkanınız bulunmaktadır.

Panorama: Dijital Medya üzerinde bir fotoğraf alanının, elle sağa ya da sola sürüklendiğinde fotoğrafın içinde görüntünün hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Panoromik bir görseli bir kare alan içinde görselleştirerek hoş bir sunum elde edebilirsiniz. Panoromik çalışmanız hazır olduğunda bir resim alanı açarak, Overlay Creator panelinden Panorama bölümünden fotoğraf kaynağını tanımlamanız yeterlidir. Burada kullanılması gereken fotoğraflar şimdilik 72 ppi olmalıdır. Gelecek dijital medya ürünlerinin ekran çözünürlüklerinde ciddi gelişmelerin olacağının haberleri var. Bu durumda görsellerin çözünürlükleri 150 ppi olabilir. Bu değer yüksek dosya kütlelelerine neden olurken, internet bağlantıları konusunda sorunsuz bir hizmeti beraberinde getirmesi gerekli.

Video: Bir dergi sayfası içinde durağan bir reklam görselinin hareketlendiğini, oynamaya başladığını görmek Harry Potter filmlerinden bildiğimiz “Gelecek Postası”nda mümkündü. Ama artık dijital medya araçlarıyla bir dergi, gazete, broşür içine video gömebilirsiniz. Sayfanıza çektiğiniz video belgesini Media panelinden özel olarak yönetebilirsiniz. İstediğiniz bir görseli ya da video içinden bir görüntüyü kapak haline getirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bunun oynayabilen bir video görüntü olduğunu kullanıcıya anlatacak bir simge vb. bilgiye ihtiyaç duyması. Bu video kullanıcı kontrolü dışında otomatik sayfa yüklendiğinde oynayabilir ya da kullanıcı tarafından hareketlendirilir. Küçük videolar için 400x300 ölçüleri idealdir. Kullanılacak videolar H264, MP4 gibi iTunes ile uyumlu olan videolar tercih edilmelidir. H264 görüntü kalitesi ve dosya büyüklüğü açısından favorimdir.
Web View: Klasik beklentilerin haricinde benim çok hoşuma giden bir özellik. Dijital Medya için ürünü hazırladınız ve yayına verdiniz, yayının belirli noktalarında okuyucuyla anlık iletişim kurmak, bilgi vermek, reklam, bonus, yönlendirme, kampanya vb. sunmak açısından güzel bir özellik. İstediğiniz bir web sitesinin belirli bir bölümünü, sayfanızın istediğiniz noktasında kullanıcıya gösterebilirsiniz. Yayınınızdaki alana özel bir web sayfası hazırlayarak tam ölçülere göre içeriği yayınlayabilirsiniz.

Pan and Zoom: Dijital dünyada klasikleşmiş bir el kontrol özelliği diyebiliriz. Fotoğraf için küçük bir alanınız var ama detaylı büyük bir görseliniz söz konusu, kullanıcıya bu küçük alan içinde bu büyük fotoğrafı gösterebilir, incelemesini sağlayabilirsiniz. El haraketleriyle fotoğrafı büyütme ve küçültme işlemleriyle zevkli bir kullanım özelliğidir.

1024 pixel’den daha büyük görselleri kullanmayınız. Adobe kaynaklarında 72 ppi, 2000 pixel’lik görselleri kullanabileceğiniz yönünde bilgilere rastladım. Dijital Medya araçlarında gelişen teknolojiler, ekranların görüntü kalitesinin artması bu yönde var olan sınırlamaları da değiştirecektir.

Sonuç: InDesign CS 5.5 içine dahil edilen Overlay Creator panelinin içinde yer alan bu fonksiyonların kullanımlarını iPad eşliğinde ve bu iPad için yayın üretme konusu üzerinde uygulamalı göstermek en çok tercihimiz. Önümüzde ki haftalar içinde ilgili etkinlikler düzenleyemeyi planlıyorum. Bu konuda ki gelişmeleri www.adobebilgi.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Dijital medya ile klasik masaüstü yayıncılık arasında gelecekte daha da şiddetlenecek olan yol ayrımının, bugün yapılacak örneklerin başarısı ile daha farklı bir anlam taşıyacaktır. İçerik ve bunun müşteri açısından satışlara yansıyacak olumlu grafikleri olacaksa herkes için yeni yatırımlar söz konusu olabilir. Özellikle biz tasarımcılar için yeni iş sahaları açıldığını söyleyebilirim. Şuan kullandığımız araçlardan farklı olmayan yeni üretim araçlarını öğrenmek ve bu alandaki kilit özellikleri kavradıktan sonra niye olmasın.

Overlay Creator paneli gelecek açısından sürekli geliştirilecek ve içeriğine yeni özelliklerin dahil edileceği bir paneldir. Tablet üzerinde uygulamalı olarak yapacağımız deneyimlerimizi ve bu ürünlerle en sağlıklı içeriklerin üretilme bilgilerini yine bu sayfalardan sizlerle paylaşacağız.

Object Export Options
eBooks alanında talepler gün geçtikçe artmaktadır. Amazone sitesinde dijital kitapların basılı kitapların satışını geçtiğini öğrendim. Ülkemizde de bu yönde çalışmalar yürütülüyor ve teknolojik ürünler sayesinde bu kullanım daha da artacak. Bu amaçla yazılım üreticileri kaliteli ebook vb. materyal üretimi için yeni araçlar geliştiriyorlar. InDesign CS5.5 sürümünde bu amaçla önemli gelişmeler oldu ve neredeyse tüm yenilikler bu bu amaçla hazırlanmış.

Epub ve HTML alanında, PDF kadar üretim rahatlığı ve tipografik düzenleme kolaylığı yoktu. InDesign CS5.5 ile kod bilmenize gerek kalmadan rahatlıkla ePub üretebilir ve detaylı kontrol edebilirsiniz. Articles, Object Export paneli, Export Tagging sayesinde çalışmanız esnek bir yapıya, kolay üretebilir ve üzerinde rahatlıkla değişiklik yapılabilir çalışmaya dönüştürebilirsiniz. Bu hazırlıkları dikkatli bir şekilde, titizlikle yürüttüğünüz de sizden sonra bu işin kalan bölümlerini devir alacak, kimi çalışmalarda kodlarla devam edecek olanlara temiz bir çalışma alanı bırakmış olursunuz.

EPUB and HTML: Bu bölümde imajlarınızın yayındaki görünüm kalitelerini, dijital medyaların farklı ekran boyutlarına göre alacakları ölçüleri ve ekrandaki hizalama seçenekleri gibi görsel özelliklerini kontrol etme seçenekleri sunmaktadır. Şimdilik, görsellerinizin çözünürlük değerlerini çok yüksek tutmamanızı öneririm, Ratina Display ürünler çıktığında bu değer 300 olabilir, ebook cihazlarda ortalama 150 varsayılan değer 72 ppi’dır. Bu bölümde üretilecek görsellerin hangi formatlarda olacağı bilgisini denetleme imkanınız bulunmaktadır, JPEG, GIF, PNG arasında seçim yapabilirsiniz.

Tagged PDF: Bu bölüm PDF’lerini etiketlemek için kullanabileceğiniz yerdir. PDF Tag’larını oluşturarak detaylı tanımlamalar yapabilirsiniz. Bu tanımlamalar PDF’lere rahatlıkla ulaşılmasına da yardımcı olur.

Alt Text: Görsellik haricinde, görme engelliler içinde, görseller ve pdf’ler hakkında bilgi veren cihazlarda kullanılır. HTML tabanlı durumlarda görsel hakkında yazılı bilgi vermek içinde kullanılır.


Articles Paneli
Hazırlanan dijital kitapların öğeleri sayfalarla öğelerinin ilişkisini kontrol etmek, öğe sıralamasını belirlemek amacıyla farklı medya, araçlarda ePub, HTML ve erişebilir PDF’lerin dışa aktarımı sırasında içeriğin sıralaması için kullanılır.

Kullanım ve düzenlemesi oldukça kolay olan Articles panelini “Layer “ panel kullanımına oldukça benzemektedir. Öğelerin sıralamasını sürükle bırak olarak değiştirilebilir, sıralamalarını her an düzenleyebilirsiniz.

Sayfa da seçili tüm öğeleri ayrı gruplar halinde ya da seçili ögelerin içeriklerini panele kolaylıkla dahil edebilirsiniz.
Ceyhun Akgün
Masaüstü Yayıncılık Eğitmeni ve Danışmanı
ceyhun@adobebilgi.com
www.adobebilgi.com

Bu makale tümüyle hiç bir yer yayında, sitede paylaşılamaz. Sadece link verilerek konu başlığı, ilk iki paragraf alıntı yapılarak bu siteye yönlendirilmesine izin verilmektedir. Tüm telif hakları Ceyhun Akgün’e aittir.