POSTER YAPIMI

Herhangi birisi sizden bir poster yapmanızı istiyor. Yapılması istenen posterle ilgili olarak gerkeli bilgileri bir kağıda yazın. Bundan hareketle bir eskiz hazırlamalısınız. Bu eskizde etkin görsel öğelerin yanısıra vermek istediğiniz mesaj da açıkça yer almalıdır. İyi poster yapımını dikkatlice planlamak zaman alacaktır. İlk olarak yerleştirilecek resim, şekil ve yazıların nereye ve hangi ölçülerde yerleştirileceği iyice düşünülmelidir. Sonra bu yazılar ve kelimeler kullanılan resimler ve şekillerle uyum sağlayacak şekilde seçilmeli ve kompoze edilmelidir.

Sadece uyumlu bir kompozisyon yetmez, bunun yanısıra yapılan posterin mesajı uzaktan da kolayca okunabilmelidir. Gerçekte yaptığınız çalışmayı zaman zaman uzaktan kontrol edebilmelisiniz. Bunun için yaptığınız çalışmayı döşeme üzerine koyup değişik yönlerden kontrol edebilirsiniz. Yapılan posterin etrafında yürüyerek, değişik açılardan bakarak şekillerin ve yazıların birbiryle uyumunu kontrol edebilirsiniz.

Kelimeleri azaltmakla işe başlayın. Doğru bilgi verebileceğine ihtiyaç duyduğunuz birkaç kelimenin dışında diğer düşünceleri ayıklayın.
Hangi kelimelerin büyük ve kuvvetli, hangilerinin küçük olabileceğine karar verin.
İki tane renkli kağıt seçin. Bir tanesi geri plan için, bir tanesi harfler için. Bu iki kağıttan bir tanesi açık tonlarda, diğer koyu tonlarda olmalıdır ki yazılar uzaktan da okunabilmelidir.
Bu çalışmada figür ve objeler kullanılabilir. Bunları, yani figür veya objeleri kolayca görülebilecek şekilde basitleştirmek gerekir. Bu şekilleri yazıyla beraber planlamak gerekir ki, belli bir uyum sağlanabilsin.
Yazıları keserek çıkartın. Başlangıçta yazı yerlerini değişik pozisyonlarda görebilmek için buna ihtiyaç vardır. Yazıyı değişik yerlere yerleştirin ve uzaktan bakın. Yere koyarak etrafında yürüyün ve şekilleri değişik yönlerden kontrol edin. Bu davranış size soyut biçimler uyumu gibi yardımcı olacaktır.
Yaptığınız çalışmalarda şekiller ve yazı belli bir uyum ve denge içindeyse koyduğunuz yazı mesajını açıklıkla ifade ediyorsa kestiğiniz harfleri yapıştırabilir, resimlerinizi renklendirebilirsiniz.